Recent Chancery communications

Altering the Time for Mass on the Vigil of Sunday (Nov. 2019)
Establishing Required Procedures for the Modification of Mass Schedules (Nov. 2019)
Establishing the Time for Weddings on the Vigil of Sunday (Nov. 2019)
Dissolution of the Warren Deanery (5.29.19)
Funeral Rites for Clergy who Ceased Ministry (5.1.18)
Bishop Lawrence Persico's statement regarding Pope Francis' Motu Proprio (5/9/2019)
2019 Invitation to the Chrism Mass
2019 Lenten Regulations
2018 PCC Political Involvement Guide

Click here for Pastoral Planning Decrees.

Clergy Appointment Announcements

Bishop Persico has made the following clergy appointments:

The Very Reverend Matthew J. Kujawinski, V.F., administrator of the Office of Worship of the Diocese of Erie, while continuing as pastor of Immaculate Heart of Mary Parish, Mercer, and dean of the Sharon Deanery, effective January 15, 2020.

Deacon Paul Bauman, Deacon Assistant at Saint Joseph Parish, Force, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Nicholas Cirell, Deacon Assistant at Saint Michael Parish, Emlenton, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Michael Dittman, Deacon Assistant at Saint Mary Parish, Crown and Saint Ann Mission, Marienville, and to Chaplaincy Ministry at the State Correctional Institution – Forest County, Marienville, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Stephen Frezza, Deacon Assistant at Saint George Parish, Erie and to Campus Ministry at Pennsylvania State University, Behrend Campus, Erie, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Edward Horneman, Deacon Assistant at Saint Mary of Grace Parish, Meadville, to Campus Ministry at Allegheny College, Meadville, and to Chaplaincy Ministry at the State Correctional Institution – Mercer, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Frank Luciani, Deacon Assistant at Saint Michael Parish, Greenville and to Campus Ministry at Thiel College, Greenville, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Eugene Miller, Deacon Assistant at Christ the King Parish, Houtzdale, to Chaplaincy Ministry at the State Correctional Institution – Houtzdale, to Chaplaincy Ministry at the Moshannon Valley Correctional Institute and to Chaplaincy Ministry at the Quehanna Boot Camp effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon James Moss, Deacon Assistant at Mount Calvary Parish, Erie and at Saint Mark Parish, Lawrence Park, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon David Romanowicz, Deacon Assistant at Our Lady of the Lake Parish, Edinboro, and to Chaplaincy Ministry at the Erie County Prison, Erie, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Stephen Rowan, Deacon Assistant at Immaculate Conception Parish, Brookville and Saint Dominic Mission, Sigel, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Raymond Sobina, Deacon Assistant at Saint Peter Cathedral, Erie, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Todd Sommers, Deacon Assistant at Saint Brigid Parish, Meadville, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Owen Wagner, Deacon Assistant at Beloved Disciple Parish, Grove City, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Robert Wilson, Deacon Assistant at Saint Francis of Assisi Parish, Clearfield, effective October 9, 2019 for a term of five years.

Deacon Richard Winschel, Deacon Assistant at Saint Gregory Thaumaturgus Parish, North East and to Campus Ministry at Mercyhurst University, North East Campus, North East, effective October 9, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Christopher M. Barnes, V.F., Dean of the Oil City Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Vincent P. Cieslewicz, V.F., Dean of the Bradford Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Michael P. Ferrick, V.F., Dean of the Erie West Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Chris M. Hamlett, V.F., Dean of the Meadville Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Robert Horgas, V.F., Dean of the Clearfield Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Matthew J. Kujawinski, V.F., Dean of the Sharon Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend John P. Malthaner, V.F., Dean of the Erie East Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Ross R. Miceli, V.F., Dean of the St. Marys Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Jason Mitchell, V.F., Dean of the Gannon Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Reverend Monsignor Joseph J. Riccardo, V.F., Dean of the DuBois Deanery, effective September 16, 2019 for a term of five years.

The Very Reverend Chris M. Hamlett, V.F., Pastor of Saint Philip, Linesville and Saint Peter, Conneautville, effective August 28, 2019 for a term of six years.

The Reverend Kyle Seyler, medical leave of absence with residence at Holy Rosary Parish, Erie.

The Very Reverend James G. Gutting, Senior Associate of Saint Bernard and Saint Francis Parishes, Bradford, effective August 1, 2019 for a term of six years.

The Reverend Stephen Schreiber, Pastor of Holy Redeemer Parish, Warren, effective August 1, 2019.

Deacon Martin Aubel, Deacon Assistant at Saint Michael Parish, Greenville, and Saint Margaret Mission Church, Jamestown, effective July 15, 2019, for a term of five years.

Deacon Glenn Bailey, Deacon Assistant at Our Lady of Peace Parish, Erie, effective July 15, 2019 for a term of five years.

Deacon Randy Kondrlik, Deacon Assistant at Saint Thomas Parish, Corry, and Saint Teresa of Avila Parish, Union City, effective July 15, 2019 for a term of five years.

Deacon Matthew Ochalek, Deacon Assistant at Holy Rosary Parish, Erie, and Chaplain Ministry at Mercyhurst Preparatory School, effective July 15, 2019 for a term of five years.

The Reverend Stanley J. Swacha, Chaplain of Saint John XXIII Home, Hermitage, effective June 25, 2019 for a term of three years.

The Reverend Monsignor David Rubino, Chaplain Ministry to the Sisters of Mercy, Erie, effective June 17, 2019.

The Reverend Jason R. Feigh, Pastor of Saint Francis Xavier Parish, McKean, effective June 11, 2019 for a term of six years, reappointed faculty member of Cathedral Preparatory School, also effective June 11, 2019 for an unspecified term.

The Reverend Christopher J. Singer, Spiritual Director of Saint Mark Seminary, while continuing as Chancellor of the Diocese and Director of the Office of Worship, effective June 11, 2019.

The Reverend Jason A. Glover, appointed Pastor of Holy Trinity and Saint Stanislaus Parishes, both in Erie, effective July 1, 2019 for a term of six years.

The Reverend Mark A. Hoffman, appointed Parochial Vicar pro tempore of Our Lady of Peace Parish, Erie, effective June 17, 2019 for a term of one year.

Monsignor Bernard J. Urbaniak, retired effective June 1, 2019.

The Reverend James P. McCormick, Pastor of Saint James Parish, Erie, effective May 17, 2019 for a term of six years.

Deacon Joseph Lucia, retired effective February 7, 2019.

The Reverend V. David Foradori,
reappointed Pastor of Saint Michael Parish, Greenville, with its Secondary Mission Church of Saint Margaret, Jamestown, effective March 19, 2019 for a term of six years.

The Reverend James E. Piszker, reappointed Chaplain at Mercyhurst University, Erie, effective February 18, 2019 for a term of five years.

Deacon William Spinks, retired effective February 1, 2019.

The Reverend F. Thomas Suppa, retiring effective January 3, 2019.

The Reverend D.G. Skip Davis, appointed pastor of Saint Theresa of Avila Parish, Union City, with its secondary mission church of Our Lady of Fatima, Canadohta Lake, while continuing as pastor of St. Thomas Parish, Corry, effective January 3, 2019.

The Reverend Philip Pinczewski, to the Priests Personnel Board, effective December 11, 2018 for a term of three (3) years.

The Very Reverend Jeffery Noble, VF, to the Priests Personnel Board, effective December 11, 2018 for a term of three (3) years.